صفحه شروعكتابكامپيوترپايان نامهطرح هالينك هاي مفيدسرگرميدرباره ما

ترجمه ، تاليف ، مقاله ، پروپوزال ، پايان نامه ، آمار ، گرافيك

كدهاي HTML يا HEX براي انتخاب رنگ‌ها در ساخت صفحات وب

رنگ‌ها در برنامه‌هاي گرافيكي به روش‌هاي مختلفي شماره‌بندي مي‌شوند. از جمله براي حفظ يكساني و يكنواختي در تنظيم رنگ اشياء داخل هر برنامه اي (چه گرافيكي و چه غيرگرافيكي نظير برنامه‌هاي تهيه كننده صفحات WEB) يادداشت نمودن اين شماره ها انتخاب بعدي همان رنگ را آسان‌تر مي‌كند.

براي اينكه به اهميت مطلب پي ببريد فرض كنيد در برنامه Word جدولي را درست كرده ايد و برخي از خانه‌هاي آن را ميخواهيد با زمينه رنگي درست كنيد. حال اگر رنگي را براي يكي از خانه‌هاي جدول از طريق منوي Borders and shading و با استفاده از جدول رنگ موجود (قسمت چپ شكل پايين) انتخاب نموديد كافي است موقعيت رنگ و يا نام آن را كه در سمت راست جدول رنگ نمايش داده مي‌شود يادداشت كنيد تا در خانه‌هاي بعدي نيز همان رنگ را انتخاب كنيد. اما غالبا اين جدول تعداد رنگ محدودي دارد و شما مجبور مي‌شويد دگمه More colors را كليك كنيد. وقتي اين دگمه را كليك نموديد دو نوع ابزار براي انتخاب رنگ در اختيار داريد. اول يك شش ضلعي (زبانه Standard در قسمت راست شكل پايين) ظاهر مي‌شود كه نسبت به جدول قبلي تعداد رنگ بيشتري دارد و كافي است روي يكي از رنگ هاي موجود در آن كليك كنيد تا انتخاب شود. امام اگر از اين رنگ ها نيز خوشتان نيامد ميتوانيد زبانه Custom را كليك كرده و از طريق گراديان‌هاي رنگي ارائه شده (قسمت پايين شكل پايين) رنگ مورد نظر را انتخاب مي‌نماييد. در زبانه Custom براي هر رنگي سه شماره وجود دارد و با انتخاب رنگ‌هاي مختلف شماره هاي RGB تغيير ميكند. مثلا در تصوير پايين مقادير RGB براي رنگ Plum به ترتيب 153 ، 51 و 102 نمايش داده شده است. كافي است اين سه شماره را يادداشت كنيد و در هر برنامه و هر كامپيوتري كه كار گرافيكي انجام مي‌دهيد آن را وارد كنيد و نتيجه يكساني را بدست آوريد.

كدهاي رنگ براي زبان HTML به گونه ديگري ترجمه مي‌شوند. در زبان HTML كه براي درست كردن صفحات وب به كار مي‌رود براي هر رنگ 6 رقم يا علامت وجود دارد. مثلا به فايل فلش پايين صفحه نگاه كنيد براي هر رنگ در سيستم نمايش RGB سه عدد سه رقمي و در مجموع 9 رقم وجود دارد در حالي كه در سيستم HEX سه عدد 2 رقمي و در مجموع 6 رقم وجود دارد چگونه چنين چيزي امكان دارد؟ جواب اين است كه براي هر رنگ (قرمز يا سبز يا آبي) در تركيب رنگي 256 حالت وجود دارد بدين معني كه هر كدام از سه رنگ اصلي تشكيل دهنده رنگ فرعي از صفر تا 255 تغيير مي‌كند و براي اينكه تا عدد 255 را به توان به صورت ارقام دو رقمي بيان كرد از مبناي 16 استفاده مي‌شود. اعداد در مبناي 10 داراي 10 نماد از صفر تا 9 هستند همينطور اعداد در مبناي 16 داراي 16 نماد هستند. صفر تا 9 همانند سيستم دهدهي است اما براي نمايش 10 تا 15 از حروف A تا F استفاده مي‌شود بدين ترتيب عدد FF در نماد 16 به معني 15 بسته 16 تايي و 15 يكي است كه اگر ضرب و جمع نماييد ميشود (15X16+15=255) و عدد 56 به معني 5 بسته 16 تايي و 6 تا يكي است كه ميشود 86 بدين ترتيب رنگ سياه (RGB=000,000,000) در سيستم HEX به صورت 00,00,00 و رنگ سفيد (RGB=256,256,256) در سيستم HEX به صورت FF,FF,FF نمايش داده مي‌شود (توجه كنيد كه ما ويرگول را براي درك سريعتر مطلب اضافه كرده ايم و در زبان برنامه نويسي ويرگول به كار نميرود. مثلا كد HEX براي رنگ سفيد به صورت #FFFFFF نوشته مي‌شود.

در فلش زير ميتوانيد اين توضيحات را به صورت تجربي ارزيابي كنيد. هر عدد يك يا دو يا سه رقمي در كادر RGB وارد كنيد كدهاي HEX آن در بالاي آنها نشان داده مي‌شوند. به صورت جايگزين ميتوانيد از طريق بالا و پايين كشيدن سه دگمه بالايي در امتداد شيارها رنگ مورد نظر را انتخاب نموده و نمايش آنها را مشاهده نماييد. براي بازي هم كه شده  دگمه Apply را بزنيد تا رنگ ماشين تغيير كند.

 

  دفتر ترجمه ، تاليف و نشر استيار

s_rasoul@yahoo.com
Telegram ID (Click now): @soleimani42